تا حالا به این فکر کرده بودید چرا باید خوشحال باشیم ؟ یا اینکه اصلا خوشحالی چه کمکی به ما میکنه ؟ بهتره اول شادی رو ترجمه کنیم.

خوشحالی یعنی” ابتهاج، بهجت، خشنودی، سرور، شادمانی، شادی، مسرت” البته خیلی ها هم به سادگی میگن حال خوش ، یا حال خوب .

ولی واقعیت اینه شادی خیلی فراتر از این حرفاست . خوشحالی یک کلمه نیست ، یه صفت نیست ، شادی یک فرایند پیچیده ایه که توی بدن اتفاق می فته و باعث و بانی خیلی از چیزا میشه .

حتی نمی شه اون رو با متضاد خودش تعریف کرد . مثلا برای تعریف سرما میشه گفت از دست دادن گرما ، یا تاریکی میشه گفت از بین رفتن نور اما برای خوشحالی نمی شه گفت از بین رفتن ناراحتی یا ناراحت نبودن ! چون خوشحالی یک فرایند جداست .

معنای انگلیسی اون میشه Happiness و معنای دقیق رفتاری اون میشه ” یک حالت عاطفی است که با احساس شادی ، رضایت ، رضایت و رضایتمندی مشخص می شود. در حالی که خوشبختی تعاریف مختلفی دارد ، اما اغلب به عنوان احساسات مثبت و رضایت از زندگی توصیف می شود.”

چگونه بفهمیم خوشحالیم

در حالی که ممکن است برداشت از خوشبختی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد ، برخی از نشانه های اصلی وجود دارد که روانشناسان هنگام اندازه گیری و ارزیابی خوشبختی به دنبال آن می گردند.

برخی از نشانه های اصلی خوشبختی عبارتند از:

احساس اینکه شما زندگی مورد نظر خود را می گذرانید
احساس اینکه شرایط زندگی شما خوب است
ترس از این که آنچه را در زندگی می خواهید به نتیجه رسانده اید (یا خواهید گرفت)
احساس رضایت از زندگی خود
احساس مثبت بودن بیش از منفی بودن

انواع خوشحالی


روشهای مختلفی برای تفکر در مورد خوشحالی وجود دارد. به عنوان مثال ، ارسطو ، فیلسوف یونان باستان ، بین دو نوع مختلف خوشبختی تمایز قائل شد: هدونیا و ایودایمونی.

هدونیا: خوشحالی هدونیک از لذت ناشی می شود. این اغلب با انجام آنچه احساس خوب ، مراقبت از خود ، برآوردن خواسته ها ، تجربه لذت بردن و احساس احساس رضایت همراه است.
Eudaimonia: این نوع خوشحالی از جستجوی فضیلت و معنا حاصل می شود. اجزای مهم زیستی از جمله احساس اینکه زندگی شما دارای معنا ، ارزش و هدف است. این بیشتر با انجام مسئولیت ها ، سرمایه گذاری در اهداف بلند مدت ، نگرانی برای رفاه سایر افراد و مطابق با آرمان های شخصی همراه است.

در نهایت بنظر می رسه که خوشحالی پدیده پیچیده ایه ، فقط چیزی که ازش برای ما مهمه اینه که اون رو بشناسیم و حتما بهش احترام بذاریم .

ما نباید از خوشحالی خودمون دوری کنیم و اینکه فکر کنیم یک پدیده ی عادی و معمولیه .

نوشته ی جواد انصاری

دسته‌ها: دانش

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *