برای شروع بهتر است بدانیم حسرت چیست ؟ مترادف های کلمه حرست ، اسف، افسوس، اندوه، تاسف، تحسر، دریغ، رشک، غبط، غبطه، غم، لهف می باشد. پس افسوف و اندوه و حتی غم کلمات خوبی برای شروع هستند.

بهتر است با این سوال ادامه دهم ، حسرت چگونه به وجود می آید؟ حسرت یک نوع مکانیزم فکری است که در واقع در ذهن ما ایجاد می شود . یک مدل تفکر است که زاده ی فکر ماست . حتی زمانی که من به دوستم می گویم که من حسرت نداشتن فلان ماشین را ندارم ، او یک تفکری دیگری در این خصوص دارد . حتی اگر او هم حسرت بخورد باز هم با حسرت من یکسان نیست .

بصورت کلی حسرت زاده ی ذهن ماست و خودمان آن را می سازیم . یک مدل مقایسه از آنچه تصور داریم و آنچه فکر میکنیم که وجود دارد یا ندارد . به عنوان مثال کسی که پدر ندارد حسرت می خورد چون در فکر خود مقایسه ی بین زمان حال با زمانی که پدرش می توانست باشد.

بحث بیشتر من در خصوص این است که حسرت چگونه ما را ناراحت می کند ؟

به تولد دوستتان فکر کنید که شما در آن نیستید . ممکن است حسرت بخورید از اینکه در آنجا نیستید . این حسرت زاده ی تصور و تفکری است که شما آن را ساختته اید و خود را متصور می شوید که در آن تولد حضور دارید .

اما هرگز حسرت حضور در تولدی را نمی خورید که نمی توانید آن را تصور کنید . یا زندگی در سال 2240 ، مگر اینکه آن را بتوانید متصور شوید .

مثلا ممکن است دوست داشته باشید در زمان فرعون زندگی کنید یا در مریخ ! اما در زحل را نمی توانید متصور شوید چون هیچ سطحی ندارد.

پس اگر می خواهید حسرت را از بین ببرید ، ریشه ی آن را در تصور ، تفکر و از همه مهمتر مقایسه پیدا کنید .

مقایسه و تصور همیشه باعث ایجاد گردش هایی در مغز می شود زیرا مغر عاشق گردش یا Loop هاست .

مطالعه بیشتر :

حسرت چیست ؟ حسرت یک حالت شناختی یا عاطفی منفی است که شامل سرزنش خود برای نتیجه بد ، احساس احساس از دست دادن یا غم و اندوه نسبت به آنچه ممکن است بوده باشد ، یا آرزو می کنیم که بتوانیم یک انتخاب قبلی را که انجام داده ایم ، لغو کنیم. به ویژه برای جوانان ، حسرت ، اگرچه تجربه آن دردناک است ، اما می تواند یک احساس مفید باشد. درد پشیمانی می تواند منجر به تمرکز مجدد و انجام اقدامات اصلاحی یا دنبال راهی جدید شود. با این حال ، هرچه فرصت کمتری برای تغییر وضعیت وجود داشته باشد ، بیشتر احتمال دارد که پشیمانی به شکمبه تبدیل شود و استرس مزمن ایجاد کند که به ذهن و بدن آسیب می رساند. منبع

نوشته ی جواد انصاری

دسته‌ها: دانش

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *